درست یا غلط!

واقعا نمی دونم کار درست کدومه ؟
من دو تا دفترچه بیمه دارم. یکی از محل کار خودم که مال تامین اجتماعیه و یکی هم از محل کار رضا که خب خدمات درمانیه.
تامین اجتماعی رو اصلا استفاده نمی کنم. چون از طرف کار رضا قراردادهای خوبی دارند .
یه نفر هست که می دونستم محتاجه. خیلی هم محتاج . البته شوهرش کار داره و در حد نیاز درآمد دارند اما خب شوهرش اونقدر نداره که بتونه خودش رو هم بیمه کنه .
گاهی دفترچه بیمه تامین اجتماعی منو می گرفت و می رفت دکتر !
این خانم از آشناهامونه و رابطه نزدیکی هم باهاش داریم. اصرار هم نمی کرد که بیاد بگیره !
یه اشاره ای می کرد و من بهش دفترچه رو می دادم. البته خیلی پیش نیومده بود . شاید مثلا 4 بار کلا!
با خودم می گفتم خب از من که داره 7 درصد حق بیمه کم می شه . دکتری هم که ایشون می ره ایرادی نگرفته. من راضی ام!
(می دونم ممکنه دلایل زیادی بیارید که کارم درست نبوده اما خب من این کارو انجام دادم ! به نظرم ثوابش بیشتر از اشتباه بودنشه !)
بارها به این خانم گوشزد کردم که بهتره شوهرش خودشو بیمه کنه. بارها و بارها !
اما شوهره گویا زیاد تو این قید و بندا نیست. بارها به خودم گفتم اگر یه بار یه پول قلمبه بده برای دوا و درمون سرش به سنگ می خوره اما از طرفی می دونم که گاهی بعضی از آدما توانایی پرداخت 100 تومن اضافه رو هم ندارند!
امکان عوض کردن کارش هم نبود. کارفرماش هم زیر بار بیمه کردنش بدون کم کردن حقوق نمی رفت. شکایت هم نمی تونست بکنه چون کارشو از دست می داد !
خلاصه دو سه روز پیش فهمیدم این خانم دندون درد شدیدی داره . یه سر بهش زدم. گفت رفتم دکتر گفته 1000000 تومن خرجش می شه. دو سه تا از دندوناش نیاز به ترمیم داشت .
گفت فعلا صبر می کنه و ژئوفن می خوره تا ببینه چی می شه ؟
می خواستم بگم بیا دفترچه منو بگیر. ما با بیمه مازاد درمانمون و ارائه دفترچه بیمه می تونیم معرفی نامه بگیریم و فقط 30 درصد هزینه رو پرداخت کنیم.
راستش از اینکه لو بره قضیه نمی ترسیدم ! می دونستم دندون پزشک آشنا هم داره . دلم هم می سوخت. شرایطشون رو هم می دونستم اما ...
اما دفترچه رو ندادم ! فقط واسه اینکه از شوهره لجم گرفته بود !
به نظر من هر جوری بود باید حتی شده حق بیمه رو خودش واریز می کرد !
هر جوری شده ! فوقش آدم کمتر می خوره و کمتر می پوشه !
به نظرم حمایت بی جایی اومد!اما یه جورایی بیشترش از روی ...نمی دونم بدجنسی؟ یا لجبازی ؟بود!گفتم که لجم گرفته بود ازشون!
این کارو نکردم !
با اینکه عذاب وجدان داشتم !
مثل اینکه قرض کرده بودند !
و خانمه رفت دندوناش رو ترمیم کرد !
بازم کارشون اشتباه بود به نظرم!
همون پولی رو که می خوان کم کم برگردونن می تونستن بابت حق بیمه پرداخت کنن !
البته خانمه می گفت تحقیق کردیم با بیمه تامین اجتماعی برای هزینه دندون پزشکی زیاد نمی صرفه!راست می گفت البته ! برای ما هم بیمه تکمیلی مون به درد می خورد!
خلاصه من همچنان عذاب وجدان داشتم !
و عذاب وجدانم پنج شنبه غروب بیشتر هم شد!
وقتی حامد بهم خبر داد که تک پوشم موقع لحیم کردن اون گوشه اش که یه کوچولو در حد دو میلیمتر ترک خورده بود بازم ترک خورده و باید عوض بشه !(همونی که توی دی ماه با یک انگشتر خریدم!)
خیلی دلم سوخت. خیلی دوسش داشتم. کلی هم ضرر کردم! الکی الکی!
نمی دونم ؟! با خودم گفتم شاید باید به اون خانمه دفترچه ام رو می دادم ! من آدم بی فکری نیستم! از این آدمای خرافاتی نیستم اما بعضی چیزا به چشمم میاد !
همون شب وقتی حامد بهم گفت بدجور به هم ریختم ! با خودم گفتم چی می شد به اون خانمه کمک می کردی؟ حالا ببین! اینطوری خدا بهت ضرر می زنه !
هنوزم نمی دونم کارم درست بوده یا نه ؟اما کلا ناراحتم ! هم از دست خودم و هم از دست خانمه و شوهرش و هم بابت النگوی خوشگلم!

/ 28 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
لوسمک

بهش فکر نکن صحرا کار تو درست بوده تا کی باید بقیه جور شوهر اون زن رو بکشن. تازه من یکی رو میشناختم دفترچه اش رو داده بود به یه آشنا.اونم یه داروهای واسه ترک اعتیاد تو دفترچه نوشته بود یعنی دکتر براش نوشته بود ولی موقع تعویض دفترچه این داروها و اسمشون رفت تو پرونده پزشکی صاحب دفترچه و بالاخره واسه موقعیت اجتماعی و شغلیش اصلا خوب نبود. گفتم حواستو بدی

نسیم

واه واه چه حرفا! کمک کردن که اجباری نیست! هر وقت خواستی کمک کن هر وقت هم نخواستی نکن! پای مرگ و زندگی هم که در بین نبوده! خانومه هم که دندونش درست شده! النگوت هم قضا بلا بوده فدای سر یاسین و دانی!

هما

من نمی دونم قضیه شرعی رو! خیلیا این کار رو می کنند که!

hamid

سلام خانم مهندس نمی خوام بحث گناه یا ثواب را کنم کلا شما کار غیر قانونی انجام دادید،خدا نکنه که یه آدم قانونمند گیرتون بیفته کافیه ازتون شکایت کنه و الکی یه پرونده براتون بوجود بیاد من با داداشم دو قلو هستم که خیلی شبیه هستیم قرار بود داداشیم بره بجای من همراه با کارت ملیم یه سندی را بگیره ، بجای امضای اصلی من امضائ دوم من را زده بود، نزدیک بود الکی به خاطر سو استفاده شش ماه زندانی برام ببرند پسبهتره شما هم حداقل کار غیر قانونی انجام ندید و متهم به سو استفاده نشید

negahyno

khodet ra jaye onha bezar va fekr konam hamsaret barat bimeh nemigereft va va va va . be nazaram BAYAD midadi onha be noey darmondeh hastan. zendegi bala va paein besiyar dareh va yek rozi shayad khode to ham mohtaj shi be noei digeh aya khodet hamon daftarcheh ra az madar ya khaharet gharz nemigiri ageh tavane malish ra nadashteh bashi mahaneh pole bimeh ra bedi.

مژگان

میخواستم اولین نفری باشم که تولدپسرتوتبریگ میگه.ان شاالله که .....گیرکردنطقم.پس فقط تولدش مبارک.

لیلا

به نظر من سخته که آدم خودشو جای دیگران بگذاره و قضاوت کنه گاهی تهیه همون پول ماهیانه بیمه هم کار بسیار سختی هست. برای ما که امکان پذیر نیست برای همین هم میتونم درکشون کنم[گل]

aria

سلام درست ! [لبخند]

کیمیا

صحرا جان زیارتت قبول. برای بابام دعا نکردی؟ صحرا بابام رفت.تو همون روزایی که تو مشهد بودی :(((((

yones

سلام سایت جالبی دارید موفق باشید